se mai da prima de nastere de la angajator ?
întreabă ioana
19:36, 01.04.2012
Depinde foarte mult de angajator. Eu am primit doar pe baza certificatului de nastere.
Ba se da in unele cazuri....uite-te un contractu colectiv de munca, cel la nivelul companiei la care lucrezo, si vezi daca scrie acolo ceva . Eu primesc echivalentul unui salariu pe baza unei cereri si a certificatului de nastere. Deci ai sanse, depinde doar de angajator.
Nu, legea nu prevede nicio prima de nastere de la angajator. Vei primi indemnizatie pentru cresterea copilului daca in ultimele 12 luni anterioare nasterii ai realizat venituri.
La cat timp duoa cezariana pot rămâne iar însărcinată?
va rog sa ma ajutati