I-am sugerat prietenei mele care își crește singură copilul să se gândească să-l dea spre adopție

I-am sugerat prietenei mele care își crește singură copilul să se gândească să-l dea spre adopție
Andreea Guica - Redactor

O femeie în vârstă de 22 de ani i-a sugerat prietenei ei să-și dea copilul spre adopție, pentru că are un comportament dificil, iar ea e mamă singură. 

Cu toții vrem să ne ajutăm prietenii la greu, însă e posibil ca această tânără să fi mers prea departe atunci când i-a sugerat prietenei sale, mamă singură, să-și dea copilul spre adopție. Cel puțin, asta a interpretat mama băiețelului, însă vă lăsăm să vă dați singuri cu părerea. Iată ce a postat prietena mămicii pe forumul Reddit, potrivit Cafemom.

Prietena mea, în vârstă de 24 de ani, are un băiețel de 5 ani. Copilul are un comportament extrem de dificil. L-a dus la terapie și a încercat o mulțime alte metode pentru a-i corecta comportamentul, însă nu a funcționat nimic. Copilul țipă, aruncă și distruge lucruri și per total, îi este foarte greu să-l țină sub control.

Îmi este greu să o văd cum se chinuie de fiecare dată. E mereu obosită și anxioasă, plânge des si mi-a spus că e la capătul puterilor și răbdării; așa că recent, am întrebat-o dacă s-a gândit vreodată să dea copilul cuiva, măcar pentru un timp, cât să aibă puțin grijă de ea, să se refacă. M-a întrebat „adică să-mi dau copilul, ca pe un câine?”.

doua femei discuta

I-am spus că nu mă refeream neapărat să renunțe la copil, ci pur și simplu să-și ia un timp pentru ea, în care să se refacă fizic și mental, în urma stresului acumulat. Însă nu a vrut să audă explicația mea, a început să țipe la mine și mi-a spus să plec acasă”.

Internauții de pe Reddit au fost destul de înțelegători cu autoarea postării. Iată ce au spus aceștia în comentarii.

Dacă nu ai sugerat să-l dea spre adopție, atunci nu cred că ai făcut nimic greșit. Dacă mama e stresată și obosită, va ajunge la epuizare și asta îi va afecta relația cu copilul. S-ar putea ca unul dintre motivele pentru care cel mic se comportă așa, este că preia din starea mamei și invers, e un cerc vicios”, a scris cineva.

Probabil că a fost o neînțelegere și mama copilului a înțeles greșit că îi propui să îl dea spre adopție. Lasă să treacă puțin timp și vorbește cu ea când e mai calmă”, a mai menționat altcineva.

Se pare că femeia nu a avut intenții rele și a vrut doar să-și ajute prietena. Să sperăm că situația se va lămuri.

Surse foto: www.pexels.com 

Surse articol: https://www.reddit.com/r/AmItheAsshole/comments/11diygi/aita_for_suggesting_my_friend_rehomes_her_kid/ https://cafemom.com/lifestyle/friend-suggests-single-mom-rehome-son/op-might-be-right-that-her-friend-needs-more-support 

Noutăți de la Qbebe

Înscrie-te la newsletter-ul Qbebe și primești ultimele noutăți.

Vă rugăm să completați câmpurile necesare.

    Alte articole care te-ar putea interesa
    © 2026 Qbebe